Forholdet mellom voldgiftsklausuler og Husleietvistutvalget

I tvistesaker kan partene avtale å løse uenigheter gjennom voldgift. Men hva skjer hvis en av partene ønsker å bringe saken inn for Husleietvistutvalget? Vi ser nærmere på rettsvirkningene av voldgiftsklausuler og muligheten for å bringe saken til Husleietvistutvalget.

Husleietvistutvalget og voldgiftsavtaler

Når en tvist oppstår, og partene allerede har avtalt å løse den gjennom voldgift, kan ingen av dem alene bringe saken inn for Husleietvistutvalget. Dette er viktig å være klar over, da voldgiftsavtalen vil være bindende.

Mulighet for å bringe saken til Husleietvistutvalget likevel

Selv om partene har avtalt voldgift, er det likevel en mulighet for å bringe saken inn for Husleietvistutvalget. Dette kan skje hvis begge parter blir enige om det. Slik enighet kan føre til at tvisten likevel blir behandlet av utvalget, til tross for eksisterende voldgiftsavtale.

Forholdet til andre tvisteorganer

Når en tvist allerede er under behandling av Husleietvistutvalget, har partene begrensninger i å bringe den inn for andre tvisteorganer som domstol eller takstnemnd etter husleieloven § 12-2. Saken regnes å være under behandling av Husleietvistutvalget fra det tidspunktet klagen er mottatt av utvalget.

Tvistens status under behandling

Dersom en tvist er under behandling ved domstol eller takstnemnd etter husleieloven § 12-2, kan den ikke parallelt bringes inn for Husleietvistutvalget av de samme partene. Men det finnes unntak. Hvis alle partene i saken er enige om det, kan tvisten likevel bringes inn for Husleietvistutvalget for å avsluttes uten realitetsavgjørelse i domstolen eller nemnden.

Rettskraftige avgjørelser

Når en tvist er endelig avgjort av domstol eller takstnemnd etter husleieloven § 12-2, kan den ikke igjen bringes inn for Husleietvistutvalget. Avgjørelsen fra domstolen er da bindende og kan ikke overprøves av utvalget.

Konsekvenser av rettskraftige avgjørelser

Husleietvistutvalgets vedtak etter § 12 kan overprøves ved søksmål for tingretten, men dette må skje innen én måned etter forkynning av vedtaket. Det er viktig å være oppmerksom på tidsfristen for å kunne overprøve vedtaket.

Varsling til Husleietvistutvalget

Retten er pålagt å varsle Husleietvistutvalget om saker som blir brakt inn for domstolene etter bestemmelsene i § 15. Dette gjøres ved oversendelse av kopi av stevningen. Samtidig skal den domstolen som rettskraftig avgjør tvisten, informere utvalget om resultatet ved å sende en gjenpart av avgjørelsen.

Ring oss