Visste du at barn under 7 år skal vurderes hørt?

vektwulffblåDe siste årene har barneloven § 31 hatt en bestemmelse om at barn som har fylt 7 år skal høres. Høres de ikke så er det en saksbehandlingsfeil som kan føre til opphevelse av rettens dom. 1. januar 2014 ble bestemmelsen endret og retten er nå pålagt å vurdere hvorvidt barn under 7 år også skal høres. Her er det flere tingretter som risikerer oppheving da jeg opplever at dette ikke er gode rutiner rundt enda.

Mer om dette temaet finner du i barnerettsbloggen.no

Bestemmelsen:

§ 31 – Rett for barnet til å vere med på avgjerd

Etter kvart som barnet blir i stand til å danne seg eigne synspunkt på det saka dreiar seg om, skal foreldra høyre kva barnet har å seie før dei tek avgjerd om personlege forhold for barnet. Dei skal leggje vekt på det barnet meiner alt etter kor gammalt og modent barnet er. Det same gjeld for andre som barnet bur hos eller som har med barnet å gjere.

Eit barn som er fylt sju år, og yngre barn som er i stand til å danne seg eigne synspunkt, skal få informasjon og høve til å seie meininga si før det blir teke avgjerd om personlege forhold for barnet, mellom anna om foreldreansvaret, kvar barnet skal bu fast og samvær. Meininga til barnet skal bli vektlagt etter alder og modning. Når barnet er fylt 12 år, skal det leggjast stor vekt på kva barnet meiner.

Legg igjen en kommentar