Må foreldre betale noe for barnet etter en omsorgsovertakelse?

Det er i barnevernloven § 9-2 en bestemmelse om hvilken forsørgerplikt foreldre har for barn som er plassert i offentlig omsorg. Barnevernloven § 9-2.Foreldres underholdsplikt. Når et barn er plassert utenfor hjemmet som følge av et vedtak etter loven, kan kommunen kreve at foreldrene skal betale oppfostringsbidrag fra måneden etter at plasseringen ble iverksatt og til den måneden plasseringen opphører. Oppfostringsbidrag kan bare kreves dersom dette anses rimelig ut fra foreldrenes økonomiske situasjon. Krav om bidrag eller endring av fastsatt bidrag etter første ledd, sendes til…

Continue reading »

Barnerettsbloggen

Ønsker du å vite mer om barnerett eller har du spørsmål om barnerett til advokat Christian Wulff Hansen kan du klikke deg inn på Barnerettsbloggen Her får du belyst mange forskjellige tema knytter til barneloven, barnevernloven og andre lover som berører barneretten.  

Continue reading »