Hva skjer med retten til uskifte hvis jeg gifter meg igjen?

Dersom du sitter i uskifte etter din avdøde ektefelle faller retten din til fortsatt å sitte i uskifte bort ved at du velge å gifte deg på nytt. Dette følger av arveloven § 23, 1. ledd;

Arveloven § 23. 

Retten til uskifte fell bort når attlevande ektemake gifter seg.

Det same gjeld når attlevande ektemake er fråteken rettsleg handleevne på det økonomiske området, likevel slik at føresegna i § 13 andre ledd andre punktum gjeld tilsvarande.