Må reklamasjon fremsettes skriftlig?

Som utgangspunkt gjelder det ingen bestemte formkrav, men et slikt formkrav kan  følge av lov eller avtale. Kjøpsloven og forbrukerkjøpsloven skiller ikke mellom skriftlig eller muntlig reklamasjon, og det er heller ikke innfortolket et slik krav i praksis. For i best mulig grad å ivareta sin posisjon i saken bør imidlertid kjøperen reklamere skriftlig. En vil da unngå tvil for når det er reklamert og hva det er reklamert på.  

Continue reading »

Mangler etter avhendingsloven ved boligkjøp

Dersom du har kjøpt en bolig med mangler, finnes det reklamasjonsmuligheter i avhendingsloven kapittel 4. Ved slike krav er det viktig å reklamere raskt. Avhendingsloven § 4-19 sier at man mister retten til å gjøre kravet gjeldende dersom man ikke reklamerer innen «rimelig tid». Hva som er rimelig tid vil variere noe ut fra omstendighetene i den enkelte sak, men rettspraksis fra Høyesterett har satt grensen på 3 måneder. Vi kan bistå deg ved reklamasjon etter avhendingsloven.  

Continue reading »